Серед російських митців другої половини ХІХ – початку ХХ століття особливе місце належить Сергію Танєєву. Вражає різносторонність обдарування та масштаб його музично-громадської діяльності. В історію світової культури С.Танєєв увійшов як видатний композитор, блискучий піаніст, талановитий педагог, вчений-музикознавець, яскравий представник «московської школи».
Музична спадщина С.Танєєва порівняно невелика. У його творчому доробку важливе місце займає опера «Орестея» (за античною трагедією Есхіла); чотири симфонії (особливо значним досягненням стала Симфонія до мінор); дві кантати – «Іоанн Дамаскін» та «Після прочитання псалму»; хорова музика a capella на вірші Я.Полонського, Ф.Тютчева та ін.; більше 10 камерно-інструментальних творів (тріо, квартети, квінтети); близько 40 пісень і романсів. С.Танєєв публікував тільки ті власні твори, які вважав досконалими, а решту розглядав як технологічні завдання на шляху оволодіння композиторською майстерністю.
С.Танєєв відзначався широтою інтересів та енциклопедичністю знань: він захоплювався літературою, досконало знав декілька мов, зокрема мову есперанто, вивчав історію Росії та епохи античності, цікавився проблемами філософії й мистецтва. Непересічна творча постать композитора вражала не тільки широкою ерудицією, а й високими морально-етичними принципами – чесністю, щирістю, вимогливістю, перш за все, до самого себе. Не випадково, сучасники називали його «музичною совістю Москви».
Сергій Танєєв народився у 1856 році в дворянській сім'ї. Його дитинство пов’язане зі старовинним російським містом – Володимиром. Батько майбутнього композитора, який закінчив Московський університет, був музикантом-любителем, грав на скрипці й флейті. Мати хлопчика відзначалась щирістю, добротою та розумом. Вона прагнула створити сприятливі умови для всебічного розвитку художніх та наукових інтересів своїх дітей. Багато часу Сергій проводив у бібліотеці батька та захоплено читав книги з різних галузей знань.
Виняткове обдарування майбутнього композитора проявилося у ранньому віці. У 1866 році сім'я переїхала до Москви і С.Танєєв розпочав навчання у щойно відкритій Московській консерваторії. На формування творчої постаті молодого музиканта великий вплив мали його вчителі: під керівництвом Петра Чайковського він оволодівав технікою композиції (згодом їх стосунки переросли в міцну дружбу), а фортепіано вивчав у класі Миколи Рубінштейна. У своїх записах С.Танєєв зазначав, що хоче стати освіченою людиною і досягти цього систематичною та наполегливою працею.
|